مقالات

مفهوم انسان کامل در MDRT  – هفت بُعد زندگی

مفهوم انسان کامل – رسیدن به تعادل در زندگی خود

ما هر روز تصمیماتی می گیریم. تصمیم می گیریم که چه کسانی و چه چیزهایی زمان و توجه مان می گیرد. پروژه هایمان را در محل کار، وظایفمان و حتی مدت زمانی را که با خانواده هستیم اولویت بندی می کنیم.

این تعادل فوق العاده که زندگی می نامیم، درست مثل تلاشی است برای دستیابی به تعادل مناسب جهت زندگی کامل و رضایت بخش.

انسان کامل کیست؟

در سال 1992، کمیته انسان کامل، آنچه را که «انسان کامل» باید باشد فراهم کرد، که بیان می کند:

«انسان های کامل در تلاشند که در طول زندگی به تعادل و هماهنگی در همه ابعاد زندگیشان دست بیابند و در تلاش مستمر برای توسعه دادن پتانسیل کامل انسانی خود هستند».

همچنین، این کمیته 7 بُعد مهم از زندگی را که باید در تعادل باشد نیز شناسایی کرد:

  • خانواده
  • سلامتی
  • آموزش
  • شغل
  • خدمت
  • امور مالی
  • معنویات

خانواده

خانواده اولین بُعد از ابعاد انسان کامل است.

ما در MDRT بر این باوریم که: «انسان های کامل بخشی از بهترین وقت خود را به همسر، فرزندان، پدر و مادر و اعضای خانواده هایشان اختصاص می دهند، و می کوشند به آنها عشق بورزند، مشارکت با آنها، احترام متقابل و گشاده رویی سنگ بنای این روابط است».

سلامتی

شما را به حفظِ «…ذهن و بدن سالم از طریق مطالعه، رژیم غذایی سالم، ورزش و عاداتِ سبک زندگی منتهی به تندرستی جسمانی و ذهنی» را توصیه می کنیم. به عبارت دیگر، ذهن سالم و بدن سالم بخش‌های مهمی برای حفظ تعادل شخص هستند.

مدیریت استرس بجا، رژیم غذایی سالم، کنترل وزن و ورزش مواردی هستند که در حوزه سلامتی قرار دارند.

آموزش

انسان کامل باید در پیِ دانش و مهارتهای جدید برای رشد خود باشد که آن، اثربخشی دو چندان به ارمغان می آورد و به یادگیری پیوسته در سراسر زندگی مشتاق باشد.

این توصیه نه فقط برای موضوعات کاری، بلکه برای موضوعات اجتماعی و احساسی هم مربوط است.

شغل (حرفه)

چگونه انسان کامل در شغل اش تعادل را حفظ می‌کند؟ هدایت شده با اصول اخلاقی، کارکردن برای سازنده‌تر شدن، پیگیری کردن دانش و مهارت در سراسر مسیر شغلی خود و مشارکت و همکاری و کمک کردن در صنعت و سازمان های حرفه ای.

8 حوزه کلیدی شامل این بخش می شود:

اخلاق، ارتباطات با مشتری، بهره وری، آموزش مستمر، خدمات مشتریان، حرفه ای گری، مهارت های افراد موثر و مشارکت صنعت.

خدمت

انسان کامل زمان، انرژی و رهبری، و همچنین منابع مالی، به جامعه و سازمان های خدمات انسانی، موسسات آموزشی، دولت، سازمان های مدنی و خیریه و دیگر تلاش های ارزشمند، را بطور داوطلبانه و بدون انتظار نفع شخصی اختصاص می دهد.

این بخش مهم بیش از یک گام به سمت تعادل ارائه می دهد –کمک به دیگران بخش اساسی MDRT است.

امور مالی

انسان کامل با درآمدش امرار معاش می کند، از آن بهرهمند می شود و ثمرات زحمتش را با دیگران سهیم می شود، برنامه هایی را برای تولید، جمع آوری و حفظ سرمایه یِ سازگار با مراحل زندگی اش طراحی و اجرا می کند.
تولید، جمع آوری و حفظ سرمایه بخش های اولیه این قسمت است که باید به استقلال مالی، امنیت، آرامش ذهنی و کمک های خیریه منتهی شود.

معنویات

ما تلاش می کنیم طبق اعتقاد خود زندگی اصولی داشته باشیم، و تلاش می کنیم در راستای توسعه معنوی خود رشد کنیم.

این بر اعتقادِ خاص، یا حتی آئین سازمان یافته تاکید ندارد. در عوض، این بخش ارزشها و نگرشهای مردم در سراسر دنیا را نشان می دهد: باورها، آرمانها، استانداردها، احترام به یکدیگر، حمایت، اخلاق، الهام و اخلاقیات.

همکاری با یکدیگر

همه این حوزه ها بر همدیگر تاثیر می گذارند.

بسیاری از حوزه ها با دیگر بخشها همپوشانی دارند، تاکید میکنند که هیچ فردی نمی تواند بطور کامل بدون توجه به همه حوزه های زندگی اش در تعادل باشد.

به نظر می‌رسد جهان هر سال سریعتر حرکت می کند. همانگونه که ما این سده را ادامه می دهیم، اولویت های خودتان را متعادل کنید.

به تمام بخشهای زندگی تان توجه کنید.

منبع: mdrt.org

لطفا به این مطلب امتیاز بدهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا