انتظار برای زمان مناسب

اثرات منفی کمال گرایی

قبلا هم در وبلاگ سابقم در این مورد مطلبی نوشته بودم. دوباره صرفا برای یادآوری به خودم و آپدیت کردن سایت در موردش می نویسم. و صرفا نظرات شخصی خودم هست (و تنبلی کردم و دنبال پیدا کردن آدرس منابع برخی موراد که گفته ام نرفتم).

متاسفانه یکی از ویژگی های آدم های کمال گرا صفر و یا صدی فکر کردن هست. یعنی یا من باید فلان کار را به بهترین شکل ممکن انجام بدهم و در غیر این صورت، فغلا بی خیالِ انجام دادنش بشم.

نمره 18 (اگر از 20 نمره حساب کنیم) هم نمره عالی هست. 15 هم خوبه. 10 هم قابله قبوله. اما ذهن کمالگرا میگه 20 یا هیچ!

متاسفانه همین حساب و کتاب های ذهنی کمال گرایانه باعث میشه دست به اقدام نزنیم.

ایده های زیادی به خاطر کمال گرایی هیچ وقت به مرحله عمل نمی رسند تا ببینیم آیا  آن ایده می توانست موفق شود یا خیر. و همین باعث می شود گاهی اوقات ایده هایی را همیشه در ذهن داشته باشیم و در کمین بهترین فرصت برای عمل باشیم. و گاهی اوقات آنقدر زمان طولانی منتظر می مانیم که یا تاریخ مصرف آن ایده می گذرد و یا کس دیگری آن را انجام می دهد و گاهی اوقات در بدترین حالت ضربه ای به عزت نفس فرد می زند. چون فرد از این که بعد از مدتی هنوز ایده اش را عملی نکرده است، احساس حقارت می کند. درحالیکه شروع کردن و راضی بودن به نمره 10-12، باعث میشه که اولا ایده مون رو در عمل بسنجیم و اگر در عمل موفق بود، با انگیزه و اشتیاق و اختصاص دادن منابع بیشتر، برای نمره بالاتر تلاش کنیم.

در مورد پرورش و یادگیری مهارت ها هم کمالگرایی به ما خیانت می کند! کمالگرایی باعث میشه همیشه دنبال بهترین کلاس، بهترین استاد، بهترین کتاب، بهترین … باشیم.

تجریه خودم در یادگیری زبان انگلیسی (+) شاهدی بر این ماجراست. تا ترم اول دانشگاه منتظر فرصتی و بودجه ای برای یادگیری زبان انگلیسی بودم! خوشبختانه مثل خیلی از همکلاسی هایم منتظر نماندم و یادگیری زبان را با حداقل منابع و امکاناتی که در دسترس داشتم شروع کردم و الان وقتی به مسیر یادگیری زبانم در گذشته نگاه می کنم احساس رضایت نسبی دارم و همین احساس خوب و مثبت، انگیزه ام را برای ادامه این مسیر بیشتر می کند.

 

 

4 (80%) 1 vote

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *